§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Suplementacja odżywkami białkowymi typu WPC i WPI
Dodano: niedziela, 16 lipiec 2017r. | odsłon: 566 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Suplementacja odżywkami białkowymi typu WPC i WPI

Picie odżywki białkowej po treningu stało się już niemal rytuałem. Aby wspomóc procesy regeneracyjne po treningu jedni wybierają popularnego WHEY'a (WPC), a drudzy IZOLAT (WPI). Tylko dlaczego? Chodzi o smak? Lepszą rozpuszczalność? Czy silniejszy wpływ na regeneracje? Postaram się pokrótce przedstawić Wam różnice między tymi dwoma typami odżywek białkowych.

  • Białko typu WPC (Whey Protein Concentrate)
    Białko typu WPC zawiera w sobie białko serwatkowe w ilości od ok. 60 do 80% całej zawartości produktu. Reszta to cukier (laktoza) i tłuszcz. Zaletą tego typu białka jest duża zawartość aminokwasów egzogennych EAA (które musimy dostarczać z zewnątrz do naszego organizmu) w tym dużą dawkę BCAA (trzech aminokwasów rozgałęzionych, izoleucyny, leucyny i waliny niezbędnych do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych). Ze względu na udział cukru w swoim składzie, odżywki typu WPC są niezwykle smaczne, jednak niestety laktoza w nich zawarta u niektórych osób może wywoływać problemy jelitowe i dyskomfort w układzie trawiennym.
  • Białko typu WPI ( Whey Protein Isolate )
    Białko typu WPI, podobnie jak białko WPC pozyskiwane jest z mleka, jednak dzięki innym metodom produkcji, uzyskuje większe stężenie białka (80-90%), przy jednoczesnym obniżeniu zawartości cukru i tłuszczy. Skutkiem tego jest większa zawartość EAA i BCAA oraz lepsza tolerancja w wyniku niskiej zawartości laktozy co równa się szybszym przyswajaniem się aminokwasów* *BROŃ BOŻE PIĆ IZOLAT NA MLEKU! Dodajemy w ten sposób niepotrzebnie cukier i tłuszcz co spowolni wchłanianie się izolatu i tracimy przez to jego właściwości.

Co wybrać?

  • WPC będzie dobrym wyborem dla większości osób trenujących jako dodatek podwyższający dzienne spożycie białka. Spożywanie go po treningu pozytywnie wpłynie na procesy regeneracyjne. Poprzez większą zawartość cukru i tłuszczy smak WPC będzie lepszy niż izolat, a cena będzie bardziej przystępna dla większości osób.
  • IZOLAT będzie dedykowany osobą, które skrupulatne dbają o każdy makroskładnik w diecie lub mają nietolerancję na laktozę. Sportowcy wyczynowi w okresie przygotowań powinni zaobserwować pozytywne skutki stosowanie tej formy białka, a dla ludzi trenujących rekreacyjnie lub sportowców "na offie" WPC będzie wystarczającym rozwiązaniem.

Tekst - Robert Picz

Komentarze