§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Co jest ważniejsze: trening mobilności czy trening siłowy ?
Dodano: środa, 04 wrzesień 2019r. | odsłon: 92 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Co jest ważniejsze: trening mobilności czy trening siłowy ?

Elastyczność - zwana także pasywną elastycznością lub pasywnym zakresem ruchu - oznacza, że ​​możesz uzyskać dostęp do zakresu ruchu za pomocą siły zewnętrznej, takiej jak podłoga, ściana, partner, ciężar itp.

Mobilność - zwana także aktywną elastycznością lub aktywnym zakresem ruchu - to zdolność kontrolowania stawów i mięśni w całym zakresie ruchu, co oznacza, że ​​możesz skurczyć mięśnie w tym zakresie ruchu.

Mobilność = siła. Jedyną różnicą między treningiem mobilności a treningiem siłowym jest taka, że trening ruchowy odbywa się w twoim końcowym zakresie, a większość treningów siłowych nie - dlatego trening ruchowy może być tak niekorzystny, szczególnie jeśli nie jesteś do niego przyzwyczajony.

 

Mięśnie są w stanie wytworzyć szczytową siłę w punkcie środkowym między dwoma stawami. W końcowym zakresie po obu stronach mięśnie są w stanie wytworzyć NAJMNIEJSZĄ ilość siły, co oznacza, że ​​jesteś najsłabszy i najbardziej podatny na obrażenia na końcowych zakresach.

Jeśli jesteś w stanie zwiększyć swoją siłę na tych końcowych zakresach, nie tylko zmniejszasz ryzyko kontuzji i / lub łagodzisz ciężkość kontuzji, ale masz więcej możliwości poruszania się, ponieważ jesteś mobilny w szerszym zakresie ruchu. 

Im większa różnica między elastycznością a mobilnością, tym większe ryzyko obrażeń. Urazy występują, gdy występuje zbyt duże zaburzenie równowagi, niezależnie od tego, czy jest to nierównowaga poziomów stresu, nierównowaga siły w różnych płaszczyznach ruchu, czy nierównowaga między elastycznością a mobilnością. 

Trening mobilności i trening siłowy mogą iść w parze lub w rzeczywistości być tym samym.

Trening mobilności to po prostu trening siłowy na końcowych zakresach.

Praca nad poprawą siły końcowego zakresu i kontrolowaniem zakresu ruchu sprawi, że wszystko, co robisz, będzie działać lepiej i poczujesz się lepiej. Mobilność jest kluczem do długowieczności i bezbolesnego ruchu. Po co robić sto przysiadów, jeśli bolą cię stawy podczas wykonywania ich, ponieważ nie masz niezbędnej mobilności? Wszystkim byłoby lepiej - z punktu widzenia zdrowia, kondycji i długowieczności - powoli i metodycznie trenując swoją mobilność 2-3 razy w tygodniu niż wykonując 45-minutowy trening siłowy każdego dnia, który spala 1000 kalorii i pozostawia mięśnie obolałe na kilka dni.   Mobilność stawów może przybierać różne formy, ale ogólnie oznacza to, że poruszasz stawami w kółko.

Kontrolowane obroty stawowe (CAR) - termin ukształtowany przez funkcjonalne warunkowanie zakresu - są rodzajem ruchomości stawu, w której staw prowadzi się przez pełen zakres ruchu (koło), utrzymując napięcie w pozostałej części ciała, aby odizolować staw, nad którym pracujesz. Pomyśl o CAR jako sposobie rozmowy ze swoim układem nerwowym i wyślij wiadomość, że chcesz uzyskać dostęp i kontrolę do pełnej pojemności swojego stawu. „Jeśli go nie użyjesz, stracisz go”, brzmi to szczególnie prawdziwe: wszyscy tracimy zakres ruchu w miarę starzenia się, ale możemy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć stratę, przeprowadzając każdy staw w pełnym zakresie ruchu codziennie (lub co najmniej kilka dni w tygodniu). Ponadto ruchliwość stawów jest świetna do zmniejszania luki między pasywnym i aktywnym zakresem ruchu oraz zwiększania koordynacji i połączenia z mięśniami wokół stawu.

 

Pytanie, które lubię zadawać, wyrażając znaczenie ruchomości stawów: jeśli nie jesteś w stanie kontrolować zakresu ruchów w stawie, gdy stoisz lub siedzisz, co myślisz, co się stanie, jeśli poruszysz się szybko lub zrzucisz ciężar na swoje głowa? Niech zgadnę i powiem, że prawdopodobnie obciążysz zakres ruchu, którego nie możesz kontrolować, i spowoduje uszkodzenie stawu, który z czasem go zużyje.

Chociaż pewne zużycie stawów jest normalne, czy nie chcesz je zminimalizować, abyś odczuwał mniejszy ból ciała w miarę starzenia się i mógł nadal cieszyć się ruchem?Oto kilka pomysłów na rozpoczęcie wspólnej procedury mobilności:Segmentacja kręgosłupa  Ta procedura CAR całego ciała prowadzi cię przez kręgi stawów dla każdego stawu i działa świetnie jako rozgrzewka lub codzienna rutyna po przebudzeniu (stąd nazwa). Im wolniej i im więcej napięcia wytworzysz, tym silniejsza będzie wiadomość, która zostanie wysłana do twojego układu nerwowego.

Komentarze