Kiedy ćwiczyć – rano czy wieczorem?

Girya Fitness przedstawia krótkie porównanie działania treningu wykonanego rano i wieczorem.

Trening rano;

Przede wszystkim po przebudzeniu pamiętaj o rozgrzewce, to że wstajesz wypoczęty, nie znaczy, że Twoje mięśnie nie są podatne na kontuzje i przeciążenia.

Zaraz po przebudzeniu niewątpliwie nasz mózg jest skłonny do większej koncentracji na tym co robisz, zatem będzie to plus na korzyść precyzji i techniki wykonywanych ćwiczeń.

Wysiłek fizyczny od samego rana dostarczy Ci energii i z powodzeniem zastąpi filiżankę kawy na dzień dobry. Przypływ endorfin spowoduje poprawę nastroju.

Trening będzie efektywniejszy, jeśli Twoim celem jest spalenie tkanki tłuszczowej. Jest to związane z poziomem glikogenu, który po przebudzeniu jest stosunkowo niski, organizm więc musi czerpać energię ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

Wykonane zostały różne badania, które jednoznacznie pokazały, iż osoby trenujące rano były zdolne wygenerować większą siłę niż te ćwiczące w porze wieczorowej, jednak różnica ta była stosunkowo niewielka.

Trening wieczorem:

W drugiej połowie dnia, temperatura Twojego ciała jest wyższa. Maleje zatem ryzyko nabawienia się kontuzji, ponieważ mięśnie są lepiej rozgrzane.

Zwykle treningi wieczorne są zalecane osobom, dla których dźwiganie większych ciężarów lub znaczna poprawa kondycji jest głównym celem treningowym.

Wyższa temperatura ciała i poziom hormonów sprawiają, że ciało o tej porze jest lepiej przygotowane do intensywniejszych treningów osiągając maksimum wytrzymałości i siły.

Jeśli masz problemy z nocnym podjadaniem, wieczorny trening przyhamuje nieco Twój apetyt. Nie zapomnij tylko o zjedzeniu posiłku potreningowego!

Decydując się na trening późną porą, weź też pod uwagę, że podkręcony wysiłkiem fizycznym metabolizm zaraz po zaśnięciu drastycznie spada. Tym samym nie wykorzystasz w pełni jego potencjału i spalisz mniej kalorii.

Wieczorny trening pozwoli zredukować stres po trudach całego dnia, dlatego nie pozwól by zmęczenie po pracy, czy szkole spowodowało, że zrezygnujesz z treningu. Zmęcz ciało, by głowa mogła odpocząć od problemów. Jednak intensywne ćwiczenia prowadzą do pobudzenia i mogą powodować problemy z zaśnięciem

Naukowcy stwierdzili zgodnie, że dla sportowców, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej, jak i siły, pora treningu nie ma większego znaczenia. 

Wykonywanie treningu siłowego, niezależnie od pory dnia, jest tak samo skuteczne pod kątem budowy masy mięśniowej, jak i siły. Nie jest strategiczne, czy trenujecie rano czy trenujecie wieczorem. Pora dnia nie ma decydującego wpływu na to, jaki wynik osiągniecie. 

Ważne jest, aby wybrana pora treningowa pozwalała Wam na utrzymywanie wyznaczonych celów treningowych w dłuższej perspektywie czasu. Organizm sam zaadaptuje się do wysiłku.

Komentarze do artykułu