Pamięć mięśniowa.

Pamięć mięśniowa to swoisty rodzaj ruchu, który jest wykonywany przez przyzwyczajone do niego mięśnie. Powtarzanie tego samego schematu z czasem doprowadza do automatycznej jego realizacji. Zachodzi wtedy wiele zmian na poziomie wewnątrzkomórkowym.

Intensywny wysiłek sportowy wykonywany cyklicznie, powoduje, że mięśnie stają się grubsze, a w konsekwencji silniejsze.

Im więcej trenujesz, tym więcej jąder komórkowych we włóknie mięśniowym jest zaangażowanych do pracy. W przypadku zmniejszenia ilości treningów – lub czasowego odpoczynku od sportu (np. w czasie urlopu) następuje zmniejszenie wielkości komórek mięśniowych, ale naprodukowane jądra pozostają w swojej ilości. Ten mechanizm jest kluczem do zrozumienia jak działa pamięć mięśniowa.

Gdy wracasz na trening po przerwie, znacznie szybciej przyjdzie odbudowanie formy. Pomimo mniejszej objętości nieużywanych w tym czasie mięśni, dzięki istniejącym jądrom komórkowym, następuje przyspieszona produkcja włókienek mięśniowych. Mówiąc wprost: komórki posiadające większą ilość jąder komórkowych – rozrastają się szybciej.

Jak ćwiczyć pamięć mięśniową?

  1. Systematyczne powtarzanie analogicznych ruchów jest w stanie umacniać połączenia nerwowo-mięśniowe.
  2. Koncentruj się nad techniką wykonywania ruchów, skupienia pomaga w precyzji.

Reasumując krótko, zjawisko pamięci mięśniowej polega na tym, że nawet po długiej przerwie w treningach mięśnie osób wytrenowanych lepiej reagują na wysiłek fizyczny niż mięśnie osób niewytrenowanych.

Mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska związane są z trwale zwiększoną ilością jąder komórkowych w miocytach, co sprawia że tkanka mięśniowa nabywa zdolność do lepszego reagowania na bodźce treningowe nawet wówczas, gdy przerwa w treningach jest długa.

 

 

Komentarze do artykułu