Ćwiczenia z odważnikami kettlebells

Są jednak osoby, które nie zapominają o clubbell czy odważnikach kettlebells, dzięki którym rzeźbią swoje ciało i poprawiają witalność. W dzisiejszym artykule również chcielibyśmy o nich przypomnieć. Podpowiemy Wam, jakie ćwiczenia z odważnikami kettlebells warto wykonywać, aby mieć pięknie wyrzeźbione ciało i dobrze wyćwiczona kondycję. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ćwiczeń, wspomnimy o historii tego przyrządu. Chcemy bowiem uzmysłowić Wam, od jak dawna kettle wykorzystywane są do ćwiczeń siłowych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do zmierzenia się z tym przyrządem. Już teraz powiemy - naprawdę warto, ponieważ trening wzbogacony ćwiczeniami z kettlebells, pozwala w krótkim czasie uzyskać niebywałe efekty.

kettle do ćwiczeń

Czym są i skąd się wzięły kettle do ćwiczeń?

Kettlebells to odważniki, które wykonano z żeliwa lub dobrej jakości stali. Wyglądem przypominają kulę armatnią z rączką. Przyglądając się ich historii, śmiało można stwierdzić, że przyrząd ten wykorzystywany jest od wieków do ćwiczeń siłowych. Już wtedy były uznawane za jeden z najlepszych przyrządów. Dziś, choć odrobinę zapomniane, powoli wracają do łask.

Kettlebell żeliwne wywodzą się z Rosji, gdzie noszą nazwę girya. Słowo bierze swój początek w dawnej Persji, w której oznaczał “trudny”. Kettle, które dziś wykorzystuje się do ćwiczeń, pierwotnie służyły rosyjskim chłopom do ważenia plonów. Jednostką wagi, jaką wtedy stosowano był pud, który odpowiada dzisiejszym 16,36 kg. Co ciekawe, miara ta wykorzystywana jest po dziś dzień przez Rosjan. Właśnie nią twórcy kettli oznaczają wagę odważników. Choć ich pierwotnym przeznaczeniem było wspomniane wyżej ważenie zboża, czy innych plonów, z czasem kettle stały się również przyrządem, którym na jarmarkach umilano sobie czas.

Rolnicy rozgrywali turnieje z użyciem wspomnianego przyrządu, prezentując nie tylko sztuczki, ale również mierząc się z przeciwnikami w konkurencjach siłowych. Tak działo się przez kilkadziesiąt lat. Dopiero w XIX wieku kettle stały się pełnoprawnym przyrządem, z udziałem którego można było wykonywać określone ćwiczenia. Przez wiele lat wykorzystywane były przez ciężarowców, czy siłaczy. Tak było do połowy XX wieku, kiedy to podnoszenie kettli zostało w roku 1940 ogłoszone sportem narodowym ZSRR. Choć zawody rozgrywane były przez ponad 40 lat, dopiero w roku 1985 określono jasne zasady, którym nadano miano Girevoy Sport.

Ćwiczenia z odważnikami kettlebells - co dają i jak je wykonać?

ćwiczenia z odrznikami kettlebells

Trening funkcjonalny, czyli taki z ruchami zaczerpniętymi z życia codziennego. Właśnie na to możesz liczyć, wykonując ćwiczenia z odważnikami kettlebells. Dzięki nim poprawisz swoją kondycję, a dodatkowo wzmocnisz mięśnie, gibkość, koordynację ruchową i wytrzymałość. Mnogość ćwiczeń, które można wykonać z użyciem wspomnianego sprzętu na siłownię oraz zmiana tempa ich wykonywania, pozwala użytkownikowi wykonać zróżnicowany trening.

Trening doskonale wzmacnia mięśnie głębokie, co sprawia, że osoba trenująca przestaje odczuwać bóle pleców w odcinku lędźwiowym. Poza tym, z czego na pewno ucieszą się panie, dzięki zakresowi aerobowemu użyciu mięśni całego ciała, pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli zatem chcecie wzmocnić mięśnie, a przy tym pięknie wymodelować sylwetkę, zachęcamy do wykonywania ćwiczeń z użyciem odważników. Poniżej znajdziecie dwie propozycje, które pomogą Wam w rozpoczęciu pierwszych treningów:

  1. Swing - ćwiczenie, które do dokładnego wykonania uruchamia wszystkie partie ciała. Jest zatem doskonałe do rozpoczęcia treningu. Pamiętajcie jednak, aby na początku wykonywać je z trenerem. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że zrobicie je prawidłowo, a co więcej - nie uszkodzicie sobie żadnej partii mięśni. Jak je wykonać? Stopy należu stawić na szerokości ramion, muszą być skierowana na zewnątrz. Kettlebell połóż na ziemi w sposób, który pozwoli mu stworzyć z linią stóp trójkąt. Przystępując do wykonania ćwiczenia, przyjmujemy pozycję, jak do martwego ciągu. Wprawiamy w ruch odważnik, oburącz odrzucając go do tyłu. Kiedy przyrząd znajdzie się na wysokości pośladków, szybkim ruchem należy wypchnąć go do przodu, jednocześnie napinając mięśnie brzucha i pośladków oraz prostując nogi.

  2. Martwy ciąg - jest podstawowym ćwiczeniem, na bazie którego można wykonać także inne (jak choćby wspomniany wcześniej swing). Stopy ustawia się na szerokość bioder. Pośladki muszą być cofnięte. Przyszła kolej na wyprostowanie pleców i ściągnięcie łopatek. Musicie pamiętać o tym, aby dolny odcinek kręgosłupa był usztywniony. Tylko wtedy nie zrobicie sobie krzywdy. Teraz złapcie odważnik, jednocześnie robiąc głęboki wdech, napnij się ciało i unieście tułów ku górze, podnosząc przy tym przyrząd. Pamiętajcie o tym, aby kolana były cały czas w tej samej pozycji. Wypuśćcie powietrze, jednak nie do końca. Ważne, abyście cały czas mieli proste plecy i napięte mięśnie i ściągnięte łopatki, bo to one chronią kręgosłup przed kontuzją.

Opisane powyżej ćwiczenia to tylko namiastka tego, co możecie robić z omawianym przyrządem. W tym artykule pokazaliśmy Wam dwa podstawowe ćwiczenia. Zachęcamy jednak do zgłębienia tematu. Piękna sylwetka i mocne mięśnie czekają.

Tagi: kettlebell żeliwny 8 kg | kettlebell żeliwny 12 kg | kettle 10 kg | kettlebell żeliwny 20 kg | kettlebell żeliwny 8 kg

Komentarze do artykułu