§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Czy trening siłowy skraca mięśnie ?
Dodano: piątek, 05 kwiecień 2019r. | odsłon: 132 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Czy trening siłowy skraca mięśnie ?

Czy trening siłowy skraca mięśnie?

NIE!

Trening z obciążeniem, czyli siłowy w żaden sposób nie wpływa na długość włókien mięśniowych.

Ale…

Rzeczywiście uczucie napiętych i przykurczonych mięśni jest dość powszechne po intensywnych ćwiczeniach, szczególnie jeśli ciało nie zostało do nich odpowiednio przygotowane, poprzez brak rozgrzewki, nierównomierny nacisk wysiłkowy na ćwiczone grupy mięśniowe lub też brak ćwiczeń na wszystkie partie ciała.

Jeśli czujemy nadmierne napięcie w mięśniach, uniemożliwia to nam wykonanie właściwych ćwiczeń, zwłaszcza gdy odczuciem dodatkowym jest ból i sztywność mięśni. Brak komfortu fizycznego, jak i psychicznego (myślimy aby nie przeforsować mięśni) – obniża znacząco jakość ćwiczeń.

Napięte mięśnie jednej partii ciała np.: uda – mogą powodować dolegliwości bólowe w innej partii ciała np. kręgosłupa.

 

Wrażenie przykurczu po treningu, można zniwelować poprzez rozciąganie mięśni po wysiłku fizycznym.

Takie rozciąganie odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowej rozbudowie mięśni, pomaga uniknąć permanentnych przykurczów i znacznego ograniczenia ruchomości.

Dlatego w treningach siłowych mamy zazwyczaj przewidziane kilka minut na cool down, podczas którego pomaga nam stretching rozluźniający. Warto używać również rollera – wałka do automasażu, który oprócz „rozbijania” napięć we włóknie, poprawia ukrwienie i korzystnie wpływa na elastyczność mięśni.

 

Jeśli jedna grupa mięśni jest przykurczona – dobrym sposobem jest wzmacnianie grupy przeciwnej – antagonistycznej! Np. przykurczone mięśnie klatki piersiowej – rozciągamy, a wzmacniamy mięśnie grzbietu.

 

Komentarze