§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Jak zmaksymalizować siłę ścięgien?
Dodano: czwartek, 11 październik 2018r. | odsłon: 258 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Jak zmaksymalizować siłę ścięgien?

Ścięgno stanowi przedłużenie mięśnia aż do punktu jego przyczepu. Jest istotną częścią mięśni, a jego zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Jego sprężystość jest nieznaczna. Pod wpływem rozciągania wydłuża się tylko o 4% swej długości.

Jest teoria, że stosowanie wysokich powtórzeń i lżejszych ciężarów zwiększa przepływ krwi do ścięgien i zwiększa dostarczenie tlenu i składników odżywczych. Jest to korzystne z punktu widzenia zapobiegania urazom, gdyż stały dopływ krwi zmniejsza podatność na urazy. A nawet jeśli ścięgno ulegnie uszkodzeniu, zwiększone ukrwienie przyspieszy gojenie.

 

Natomiast mała ilość powtórzeń z dużym obciążeniem, spowoduje wzmocnienie i usztywnienie ścięgna i także będą zdolne do wytworzenia większej siły.

 

Kolejną receptą na silne ścięgna są ćwiczenia plyometryczne (skocznościowe), które sprawiają, że lepiej przekazują energię, chociaż nie zwiększają swojej grubości. W ten sposób ścięgna zmuszane są do adaptacji, aby mogły być odporne w zmieniających się warunkach.

 

Nie zapominajmy o treningu ekscentrycznym, chociaż jest on częściej stosowany w leczeniu urazów ścięgien. Podkręslanie ekscentrycznej fazy ruchu pozwala jednak uniknąć wielu kontuzji.

Rozciągaj się! Działając rozciągowo na ścięgno przez minutę, jesteśmy w stanie, bez uszczerbku dla jego kondycji, minimalnie je wydłużyć. Dlatego najlepiej wykonać rozciągający ruch do końca, przytrzymać pozycję przez 5 sekund i pogłębić o centymetr dalej. Postępujemy tak, dopóki ból nie pozwoli nam dalej pogłębiać ćwiczenia, lub gdy skończy się zakres ruchu danej części ciała.

Dodaj do tego suplementację kolagenem, który wspomaga odbudowę kości, stawów i ścięgien. Zadbaj również o dietę bogatą w witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu.

Komentarze