endorfiny

Endorfiny nazywane popularne hormonami szczęścia są molekułami wyzwalanymi przez mózg, w szczególności przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Oprócz czekolady i smiechu, to wysiłek fizyczny powoduje znaczne uwolnienie tych substancji, a stan ten trwa nawet do kilku godzin po zakończonym wysiłku! Niestety dość szybko ulegają przemianom enzymatycznym i są rozkładane.

Ilość endorfin wyprodukowanych przez nasze ciało zależy od intensywności, czasu trwania, ale i od rodzaju wykonywanego wysiłku. Sporty wytrzymałościowe i siłowe powodują większe wydzielanie endorfin.

Udowodniono, że endorfiny wpływają na organizm podobnie jak morfina czy opium, wprowadzając w swoisty stan błogości. Jest to opisywane po około 30 minut po zakończonym wysiłki, jako chwila euforii, poczucie mocy i uniesienia.

Jakie jest najkorzystniejsze działanie endorfin ?

  • Przeciwlękowe – wycisza emocje i redukuje negatywne odczucia.

  • Antystresowe – udowodniono, ze ludzie regularnie uprawiający wysiłek fizyczny są bardziej odporni na stres niż osoby nie ćwiczące.

  • Poprawiają efektywność ćwiczeń – podnoszą próg odczuwania bólu i zmęczenia, efektem tego jest możliwość trenowania dłużej i mocniej!

  • Przeciwbólowe – endorfiny zmniejszają odczuwanie bólu.

  • Przeciwzmęczeniowe – endorfiny wpływają znacząco funkcje oddechowe i tętno, zmniejszając poczucie zmęczenia i znużenia.

Wydzielanie endorfin przy wysiłku fizycznym powodują cykliczny uczucie przyjemności, wskutek czego odnosimy wrażenie że uzależniamy się od sportu. Lubimy czuć się dobrze, lubimy czuć POWER mimo zmęczenia.

Komentarze do artykułu