§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Ćwiczenia izometryczne.
Dodano: piątek, 14 wrzesień 2018r. | odsłon: 249 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Ćwiczenia izometryczne.

Ćwiczenia izometryczne

Jest to wykonywanie skurczu mięśni, w którym zwiększa się napięcie tkanki mięśniowej, natomiast długość włókien mięśniowych pozostaje względnie stała.

Bez wykonywania ruchu w stawie, następuje napięcie wybranej grupy mięśniowej. Systematyczne ćwiczenia powodują aktywację większej liczby jednostek motorycznych, a to przyczynia się do zwiększenia pobudzenia tkanki mięśniowej, a tym samym do przyspieszenia procesu rozbudowy tkanki mięśniowej.

CEL: uzyskanie przyrostu lub utrzymania istniejącej masy mięśniowej.

Ćwiczenia izometryczne przeciwdziałają prostym zanikom mięśniowym, spowodowanym długotrwałym unieruchomieniem ciała. Często jest to pierwsze ćwiczenie, które pacjent wykonuje po zdjęciu opatrunku gipsowego.

Ćwiczenia izometryczne przyczyniają się do poprawy ukrwienia i pobudzenia metabolizmu, co przekłada się na szybszą regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejszenia obrzęków i zastojów płynów ustrojowych.

Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni sprzyja zmniejszeniu ucisku na receptory bólowe oraz zwiększa stabilizację dynamiczną stawów, poprzez poprawę funkcjonowania mięśni, które tworzą dynamiczne rusztowanie dla elementów kostnych, do których są przyczepione.

Komentarze