§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Jak ćwiczyć, by być silnym?
Dodano: czwartek, 26 lipiec 2018r. | odsłon: 321 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Jak ćwiczyć, by być silnym?

Czy samo wytrenowanie nie wystarczy, ale mieć siłę? Skąd wiadomo, jak rodzaj treningu będzie dla mnie najlepszy? Na masę? Na rzeźbę, czy właśnie na siłę? Czy mając więcej masy mięśniowej mamy więcej siły?

Definicja siły mówi, że jest to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się im kosztem wysiłku mięśniowego.

Jest to zatem każdy ruch, który wykonujemy przeciwko oporowi zewnętrznemu. Będzie to również stanie, gdyż mięśnie stabilizacyjne pracują niekontrolowane, jak i unoszenie ręki/nogi przeciw sile grawitacji.

Jest kilka dobrze znanych zasad, które warunkują budowanie siły fizycznej. Jest to między innymi ilość powtórzeń w zakresie 2-8 razy.

Przyjęło się stosować trening 5 x 5. Czyli 5 serii po 5 powtórzeń.

Warto wykonywać ćwiczenia podstawowe takie jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie w pozycji leżącej.

Jakie obciążenie wybrać? Duże – 85% do 100 % maksymalnej wagi, jaką możesz unieść, pociągnąć lub wypchnąć jednym ruchem.

Najlepiej przed rozpoczęciem treningów sprawdzić swoje maksymalne obciążenie, a następnie po miesiącu je powtórzyć, bo zobaczyć postępy jakie zrobiłeś.

Jaka powinna być częstotliwość treningów ? Lepiej zrobić 3 treningi trwające 1 godzinę, niż jeden trwający 3 godziny.

Do ćwiczeń używaj przede wszystkim wolnych ciężarów, dzięki którym rozwiniesz również mięśnie stabilizacyjne ( będą one pomocne, gdy zaczniesz trening na masę).

Pamiętaj, aby nie ćwiczyć do oporu zmęczenia mięśni. Pracuj nad zaadaptowaniu mięśni do coraz większych obciążeń. Zacznij od mniejszych ciężarów i zwiększaj minimalnie z treningu na trening.

 

Komentarze