§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Utrata masy mieśniowej wraz z wiekiem.
Dodano: wtorek, 24 lipiec 2018r. | odsłon: 279 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Utrata masy mieśniowej wraz z wiekiem.

Utrata masy mięśniowej jest naturalnym procesem postępującym wraz z wiekiem, którego zasadniczo nie możemy zatrzymać, natomiast możemy go spowolnić oraz złagodzić.

Po 30 roku życia, zaczynamy tracić masę mięśniową. Jest to szacowany spadek 3-5 % w ciągu każdych 10 lat. Sarkopenia, bo taka jest nazwa medyczna tego zjawiska postępuje bez względu, czy prowadzimy siedzący tryb życia, czy też jesteśmy sportowcami. Każda utrata masy beztłuszczowej doprowadza w konsekwencji do ubytku siły oraz mobilności, a także oznacza ogólną utratę energii fizycznej.

Najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku trening siłowy lub trening oporowy. Powoduje on zachowanie obecnej masy mięśniowej, jak i budowanie nowej. Taka aktywność stymuluje wzrost masy mięśniowej poprzez uwalnianie do organizmu hormonów, takich jak testosteron czy hormon wzrostu. Każdy wysiłek jest niezbędnym czynnikiem w procesie syntezy białek tworzących tkankę mięśniową.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka. Dbajmy o naszą kondycję fizyczną, gdyż to warunkuje tempo postępujących zmian starzeniowych. Zwracajmy uwagę na zbilansowaną dietę, unikajmy nałogów i stresu, a zminimalizujemy czynniki powodujące przedwczesne starzenie się ciała. Warto suplementować witaminę D, szczególnie zimą, a także badać okresowo hormony, aby mieć pod kontrolą wszystkie czynniki ryzyka utraty tkanki mięśniowej.

Komentarze