§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Top 10 najczęściej popełnianych błędów treningowych!
Dodano: środa, 04 lipiec 2018r. | odsłon: 253 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Top 10 najczęściej popełnianych błędów treningowych!

1.Brak planowania treningów.

Jeśli masz jakikolwiek cel przed rozpoczęciem treningów (schudnięcie, przytycie, wyrzeźbienie ciała) to plan jest obowiązkowy. Najlepiej gdy jest dostosowany tylko do Twoich możliwości i potrzeb, a zatem powinien być indywidualny!

2.Brak urozmaicenia.

Nasze ciało podczas trenowania, przyzwyczaja się do wzorców ruchowych i przestaje odpowiadać na bodźce w postaci braków efektów. To co dziś jest dla nas wyzwaniem, za miesiąc okaże się rutyną, dlatego zaleca się zmieniać plan treningowy co 5-6 tygodni. Warto eksperymentować z obciążeniami, ilością powtórzeń, kolejnością ćwiczeń… Najważniejsze, aby zawsze działania treningowe były progresywne. Wyznaczaj sobie cele i dąż do nich.

3.Brak rozgrzewki.

Rozgrzewka jest najważniejszą i nieodzowną częścią każdego treningu. Dzięki rozgrzewce prawdopodobieństwo kontuzji podczas ćwiczeń znacznie się obniży, a Twoje osiągi podczas treningu będą lepsze. Rozgrzane mięśnie są bardziej wydajne, a ćwiczenia w głównym treningu wykonuje się przyjemniej, ponieważ ciało jest do nich przygotowane. Rozgrzewka zwiększa potencjał siłowy mięśni, stąd jest tak ważna. Rozgrzane mięśnie są w stanie unieść większy ciężar i wykonać więcej powtórzeń, gdyż są bardziej elastyczne.

4.Zbyt długi trening.

Tak, tu nie liczy się czas poświęcony na wykonywanie ćwiczeń, ale sama esencja zaangażowania i dokładności.

Trening siłowy powinien trwać maksymalnie do 90 minut. Dłuższe treningi nie mają sensu. Glikogen w mięśniach po upływie 1,5h się zużywa, więc organizm w celu „zaspokojenia głodu” zacznie wykorzystywać glikogen zawarty w mięśniach jako składnik energetyczny.

Trening cardio czy aerobowy może trwać ok 60 minut, aby był wystarczająco efektywny. Pamiętaj, że oprócz tego, że spalasz tłuszcz, to spalasz też mięśnie, tym samym spowalniasz metabolizm.

Idealne połączenie to 60 minut treningu siłowego plus 30 minut treningu kardio.

5.Zbyt intensywny trening.

Trening to nie wyścig o zaspokojenie swojego ego. Aby móc ćwiczyć latami i stale się przy tym rozwijać, a jednocześnie w maksymalnym stopniu zabezpieczyć się przed urazami, należy stopniowo zwiększać intensywność treningów, dając organizmowi czas na pełną regenerację, wzmocnienie i wzrost.

Podczas treningu pracują nie tylko nasze mięśnie, ale także ścięgna, stawy i więzadła, które bez wcześniejszego przygotowania są narażone na prawdopodobieństwo kontuzji.

6.Zbyt wiele treningów.

Bardzo ważny jest czas na regeneracje, gdyż przyrost tkanki mięśniowej następuje nie w czasie wysiłku, lecz po nim, gdy ciało się regeneruje! Nie należy ćwiczyć codziennie, daj sobie czas na odpoczynek, a Twój wysiłek będzie efektywniejszy!

7.Nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń.

Jeśli coś robisz, rób to dobrze. Być może nie masz efektów z treningu, ponieważ nie przykładasz się ćwiczeń, nie znasz prawidłowej techniki, lub robisz to niedbale.

Poprawna technika wykonywania ćwiczeń pomaga nie tylko w pełni zaangażować mięśnie do rozwoju, ale też przyczynia się do uniknięcia urazów i poważniejszych kontuzji.

8.Dieta.

Dostosuj swoją dietę to celów treningowych oraz intensywności ćwiczeń. Dobrze zbilansowana i świadoma dieta pomoże Ci łatwiej osiągnąć cel treningowy.

9. Woda

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu ciała, gdyż to warunkuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie na co dzień , ale i efektywność ćwiczeń!

 10. Motywacja i pozytywne nastawienie.

Wszystko zaczyna się w głowie. Nie ćwicz na siłę, bo nic z tego nie będzie. Trening powinien Ci sprawiać przyjemność, oraz przynosić korzyści w postaci skutków ubocznych :)

Komentarze