§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Wakacyjna przerwa w treningach!
Dodano: poniedziałek, 11 czerwiec 2018r. | odsłon: 245 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Wakacyjna przerwa w treningach!

Trenujesz cały rok nieprzerwanie, osiągasz oczekiwane wyniki i wyjeżdżasz na wakacje?

Nie przejmuj się odpoczynek i relaks jest potrzebny, aby się zregenerować i przysłowiowo naładować akumulatory! Kilka tygodni nie zniszczy Twoich dotychczasowych osiągnięć, a wręcz przeciwnie - może pozytywnie wpłynąć na kolejne treningi. Mięśniom również należy się regeneracja. Dzięki niej będą w przyszłości lepiej reagować na ćwiczenia.

Najbezpieczniejsza przerwa wynosi od dwóch do czterech tygodni (w zależności od poziomu twojego wytrenowania). W tym okresie na pewno nie stracisz formy.

Warto zmniejszać intensywność stopniowo, a następnie zwiększać intensywność treningów w podobnym tempie.

Niekorzystne dla organizmu trenującego sportowca są nie tylko same przerwy, ale często następujące po sobie okresy treningów i przerw, adaptacji i deadaptacji, co w konsekwencji upośledza funkcje narządów i układów odpowiedzialnych za adaptację.

Pamiętaj, że wraz z przerwą w treningach zmniejsza się twoje zapotrzebowanie na dostarczaną w jedzeniu energię. Nie musisz być na restrykcyjnej diecie (w końcu to wakacje!), ale uważaj, co i jak często jesz.

Poza tym, nie musisz zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej. Nawet jeśli na co dzień używasz specjalnych sprzętów i urządzeń, w okresie przerwy spróbuj treningu kalistenicznego, biegania lub codziennego pływania! Czasem wystarczy również zmniejszyć obciążenie, aby podtrzymać sprawność motoryczną i poziom funkcji fizjologicznych, a jednocześnie wzmożyć regenerację sił.

No i na koniec przypominamy fenomen Sieczeniowa, który polega na tym, że procesy regeneracji sił ulegają przyspieszeniu pod wpływem działania innych partii mięśniowych, niż te które są obciążane w regularnym treningu.

I ostatnie: Naucz się cieszyć z odpoczynku ponieważ jest to zasadniczy element zdrowego stylu życia!

Komentarze