Trening mięśni antagonistycznych.

Nasze ciało działa na zasadzie współdziałających ze sobą mięśni i stawów. Mięśnie antagonistyczne działają w stosunku do siebie odwrotnie! Trening mięśni antagonistycznych polega na wykonywaniu ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowe jedno po drugim (np. seria uginania ramion ze sztangą na bicepsy, a po niej seria prostowania ramion na wyciągu na tricepsy i ponownie).

Najpopularniejsze przykłady mięśni antagonistycznych:

  • biceps i triceps (pierwszy zgina ramię w stawie łokciowym, drugi – prostuje);
  • mięsień czworogłowy i dwugłowy (pierwszy prostuje nogę w stawie kolanowym, drugi – ugina);
  • odwodziciele i przywodziciele;
  • mięśnie brzucha i prostowniki;
  • mięsień piszczelowy, brzuchaty i płaszczkowaty łydki;
  • mięśnie klatki piersiowej i najszerszy grzbietu.

Jak trenować mięśnie antagonistyczne na siłowni?

Warto skupić się na treningu mięśni antagonistycznych, ponieważ jest to dobra metoda do budowania masy mięśniowej, ze względu na fakt iż mięśnie podczas ćwiczeń dostają więcej krwi, a także zwiększa się efekt pompy mięśniowej.

Dzięki temu tkanka mięśniowa wzrasta w szybszym tempie. To także szybki trening, ponieważ nie angażuje kilku partii na jednym treningu, tylko dwie konkretne, likwidując dysbalans mięśniowy! Trenując jedną partię mięśni i dbając jednocześnie o jego antagonistę, zapobiegasz dysproporcjom w sylwetce, a także kreujesz przekrojową formę. To pozwala m.in. na lepszą regenerację całego organizmu, ograniczając ryzyko przetrenowania, kontuzji i katabolizmu.

Komentarze do artykułu