§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Dzieci a trening siłowy ?
Dodano: piątek, 11 maj 2018r. | odsłon: 274 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Dzieci a trening siłowy ?

Do niedawna uważano, iż trening siłowy można zaczynać dopiero po okresie dojrzewania, aby nie zaburzyć gospodarki hormonalnej i rozwoju mięśniowo-szkieletowego. Było to związane z przekonaniem, że w trakcie obciążania młodego organizmu bodźcem zewnętrznym można uszkodzić chrząstkę nasadową na zakończeniach długich kości, co z kolei hamuje ich wzrost. Najnowsze badania dowodzą, że trening z wykorzystaniem obciążenia jest możliwy w młodszym wieku, o ile forma i częstotliwość ćwiczeń nie zaburzy proporcjonalnego rozwoju siły mięśniowej.

Trening powinien być przede wszystkim wszechstronny, aby nie skupiać się na jednej okolicy ciała, bazując jednak na ćwiczeniach ruchowych. Pamiętajmy, że im niższy wiek dziecka, tym mocniej należy się skupić na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, zapobiegając rozwojowi wad postawy oraz sprzyjającemu prawidłowemu rozwojowi układu kostno-szkieletowego.

Okres szkolny, jest najkorzystniejszym czasem, aby układ kostny był poddawany siłom ściskającym i rozciągającym, które są obecne podczas treningu z ciężarem. Faktem jest, że regularne uczestnictwo w treningu oporowym znacznie zwiększa gęstość mineralną kości oraz ich całkowitą masę.

Jeśli chodzi o kwestię kontuzji w treningu siłowym, to prawdopodobieństwo pojawienia się urazu jest stosunkowo mało prawdopodobne, a związane jest jedynie przez zbyt szybką progresję bądź nieodpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń. Największy odsetek urazów dotyczy głównie gier zespołowych, ze względu na wysoki poziom wydolności tlenowej w stosunku do niskiego poziomu przygotowania motorycznego i niskiego poziomu siły. Według amerykańskich naukowców z American College of Sports Medicine, można było uniknąć aż 50% urazów sportowych, gdyby dzieci i młodzież regularnie uprawiały trening siłowy :)

Nie dawaj dziecku sztangi na początek, aby się skupiał na martwym ciągu. Warto pokazać ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, ponieważ będą one idealnie wzmacniały mięśnie głębokie, wpływając korzystnie na postawę ciała. Pływanie to także ruch przeciw oporowi, jaki stawia nam woda. Dodatkowo tutaj odciąża się stawy i skupia się na mięśniach, które stają się barierą ochronną dla narządów wewnętrznych, stawów, ścięgien i więzadeł.

Warto dodać, iż przybory używane w gimnastyce korekcyjne, jak woreczki z wypełnieniem, piłki lekarskie, laski gimnastyczne czy gumy oporowe, są idealnym przykładem na wykorzystanie w treningu siłowym. Unikaj maszyn i sprzętów, natomiast bazuj na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, pokaż dziecku ściankę wspinaczkową czy sztuki walki.

 

Komentarze