§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Kettlebells w rehabilitacji.
Dodano: środa, 25 kwiecień 2018r. | odsłon: 243 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Kettlebells w rehabilitacji.

Odważniki kulowe zdobyły wystarczającą popularność w sporcie, aby dzięki swojej skuteczności pojawiły się jako narzędzie rehabilitacyjne.

Dla pacjentów, którzy nie są już w fazie ostrej bólu, a jedynie potrzebują odpowiednich ćwiczeń, aby pokazać im właściwy wzorzec ruchowy, kettlebells sprawdzają się idealnie w treningu funkcjonalnym. Doskonałym przykładem będzie wykonywanie prawidłowo martwego ciągu, pacjent uczy się, jak właściwie podnosić (cokolwiek) używając podstawowych koncepcji ruchu za pomocą odważnika kulowego. Wzmacnia tym samym schematy ruchów funkcjonalnych i wpływa na poprawę jakości życia codziennego, eliminując przy tym ryzyko urazów, do których mogłoby dojść w przypadku błędnego dźwigania.

Rola fizjoterapeuty nie ogranicza się jedynie do zabiegów fizykalnych, lecz także do kinezyterapii czyli terapii ruchem. Mając proste i relatywnie tanie narzędzie, w postaci kettlebells, rehabilitacja staje się treningiem siły, a fizjoterapeuta – trenerem ruchu. Podejście treningowe do rehabilitacji pozwala poprawić długoterminowe wyniki u pacjentów.

Większość pacjentów jest niedoinformowana, pozbawiona motywacji i szuka szybkiego rozwiązania (najczęściej leków). Tutaj niezbędna jest również edukacja, aby trening siły i mobilności stal się najlepszym lekarstwem na świecie :)

Dobrym przykładem będzie tutaj – chroniczny ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jeśli nie jest on powodem przepukliny, a jedynie osłabionych mięśni, wspomaganie jego leczenia ćwiczeniami z kettlebells przyniesie wymierne korzyści.

W magazynie „Spine” opublikowano artykuł, w którym udowodniono, ze unikanie ruchu przy dolegliwościach odcinka lędźwiowego jest bezcelowe, a wręcz szkodliwe. Jeśli ból jest skutkiem dysfunkcji ruchu, programy rehabilitacji powinny mieć na celu przywrócenie jego jakości. Kettlebells to naprawdę dobre narzędzie wytrzymałościowe, dzięki któremu można uzyskać lepsze wzorce ruchowe. Zaczynając od prostych ćwiczeń na odruchową stabilizację, do trenowania głębszych partii mięśni, które pomogą stworzyć naturalną stabilność.

Pamiętajmy jednak, aby najpierw opanować ból i stan zapalny, a dopiero później realizować ćwiczenia z kettlebells, aby osiągnąć długofalowe efekty!

 

https://www.strongfirst.com/should-kettlebells-be-used-in-the-clinic-considerations-and-applications-for-clinicians/

Komentarze