§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Trening okluzyjny - co to jest i czy warto spróbować?
Dodano: czwartek, 19 kwiecień 2018r. | odsłon: 417 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Trening okluzyjny - co to jest i czy warto spróbować?

Occlusion training – blow flow restriction

Nowoczesna metoda treningowa polegająca na wykorzystaniu opasek uciskowych podczas treningu siłowego.

Okluzja polega na ograniczeniu przepływu krwi przez pracujący mięsień, powoduje to wstępne zmęczenie włókien wolnokurczliwych. Dzięki temu trening skupia się na tlenowych włóknach szybkokurczliwych, wykonujących pracę nawet przy niskiej intensywności. Patrząc od strony metabolizmu, mięśnie otrzymują wtedy podobny bodziec jak przy podnoszeniu dużych ciężarów.

Jest to również metoda wykorzystywana w rehabilitacji u osób, u których istnieje jakiekolwiek przeciwwskazanie do treningu z większym obciążeniem. Jest to również zmniejszona możliwość kontuzji, przeciążenia stawów, ścięgien itp.

Mniejsze obciążenia to mniejsze uszkodzenia mięśni, tym samych szybsza regeneracja po wysiłku fizyznem.

Deficyt tlenu powoduje zdecydowanie szybszą aktywację szybkich włókien mięśniowych typu II, które w normalnej sytuacji włączają się przy ekstremalnych obciążeniach lub pod koniec serii.

Organizm z czasem przerzuca się z włókien wolnych na szybkie, co powoduje zwiększony potencjał mięśni do wzrostu!

Zakładając opaskę uciskową powyżej ćwiczonego segmentu, przepływ krwi przez mięsień jest utrudniony, dochodzi do zjawiska HIPOKSJI, czyli po prostu niedotlenienia. Niesie to ze sobą skutki na tle hormonalnym: poziom hormonu wzrostu – powiększa się 4 krotnie! A wydzielanie kortyzolu – hormonu katabolicznego, powodującego rozpad białek, zostaje znacznie ograniczone!

Trening okluzyjny powoduje ograniczenie koncentracji miostatyny, czyli białka które blokuje przyrost włókien mięśniowych.

Dodatkową korzyścią z treningu okluzyjnego jest zwiększona akumulacja metabolitów, dzięki której dochodzi do hipertrofii czyli przerostu włókien mięśniowych. W warunkach naturalnych, płynąca krew wypłukuje produkty uboczne przemiany metabolicznej.

Trening okluzyjny nie jest stosowany jako zamiennik treningu tradycyjnego, ale jako jego uzupełnienie. Serie ćwiczeń z zahamowanym przepływem krwi wykonujemy na koniec właściwego treningu, w którym trenowaliśmy mięśnie nóg lub rąk. 

Bardzo ważnym czynnikiem, jest fakt, aby w trakcie ćwiczeń mimo bólu nie odwijać opaski, aby przepływ krwi był cały czas utrudniony, tak by wywołać pożądane zmiany hormonalne.

Trening okluzyjny boli, nie oszukujmy się, ale coś co jest skuteczne nie może być banalne do wykonania. Pamiętaj o rozwadze podczas treningu, aby nie powodować zbędnego przetrenowania, stosuj tę metodę jedynie w czasie budowania masy mięśniowej.

Komentarze