§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Rola snu a efekty treningu.
Dodano: czwartek, 22 marzec 2018r. | odsłon: 292 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Rola snu a efekty treningu.

Zdrowy tryb życia, to oprócz diety i treningu, także regeneracja czyli między innymi sen. Wiadomo, że wyczerpujące ćwiczenia i suplementacja nie dadzą tak dobrych efektów, jak zbilansowanie trybu dnia o odpowiednią ilość snu.

Nawet poranny trening nie przyniesie maksimum efektu, jeżeli poprzedzający go odpoczynek zostanie uszczuplony o kilka przysługujących mu godzin snu.

Wypoczęty organizm, to większe pokłady siły, większe skupienie i poczucie motywacji.

Sen jest odpoczynkiem dla naszego układu nerwowego. Największym jego zadaniem jest regeneracja wszystkich układów naszego organizmu. Sen wpływa zarówno na funkcje fizjologiczne, jak i poznawcze, ma wpływ na naszą koncentracje, uczenie się, zapamiętywanie, koordynację, wzmacnia nasz układ odpornościowy, w trakcie snu jesteśmy też w stanie zwalczać stany zapalne.

Skutki niedoboru snu:

Przede wszystkim, jeśli niedosypiasz to odczuwasz chroniczne zmęczenie, szybko pojawi się zaburzenie koncentracji, a konsekwencji treningi stają się mniej wydajne i nie osiągamy zadowalających nas efektów. Obniża się proporcjonalnie cała zdolność do aktywności fizycznej, ponieważ stajemy się coraz bardziej zmęczeni i senni.

Nawet dieta przestaje być skuteczna, jeśli zaburzona zostaje przemiana materii wskutek nieregularnych posiłków i zachwianiu procesu trawienia Właśnie mała ilość snu wiąże się z gorszym kontrolowaniem apetytu, a wydłużona doba, wymusza gotowość do zjedzenia większej ilości posiłków. To z kolei przekłada się na niekorzystnych zmianach w metabolizmie tłuszczy i węglowodanów, oraz syntezie białek.

Niestety nasz układ hormonalny także odpowiada na niewystarczającą ilość snu. Wraz z niewyspaniem spada stężenie leptyny – hormonu sytości, a wzrasta greliny – hormonu głodu. Co ciekawe wydzielanie greliny ma rytm dobowy, a najwyższe jej stężenie pojawia się między 22 a 4. Jest to kolejny powód, aby nie zwlekać z udaniem się do łóżka. Niedobór snu sprawia, że zwiększeniu ulega stężenie hormonu stresu czyli kortyzolu, a co za tym idzie antagonistycznie obniża się poziom naszego hormonu anabolicznego jakim jest testosteron. Niski poziom testosteronu we krwi, wpływa z kolei na spadek syntezy białek mięśniowych, pogorszenie procesu regeneracji, co może się wiązać z większą podatnością na kontuzje. U panów może to mieć również wpływ na obniżenie libido. Zły wpływ na układ hormonalny, odpowiada także za przyrost masy mięśniowej, oraz redukcje tkanki tłuszczowej.

Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o długość naszego snu oraz jego jakość. Za optymalną długość snu przyjmuje się 6-8 godzin na dobę, natomiast już cztery noce o niższej ilości snu niż 6 godzin mogą spowodować pierwsze zaburzenia funkcji poznawczych, kontrolę apetytu oraz zaburzenie pracy naszego układu trawiennego.

 

Komentarze