§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Dlaczego warto (spróbować) ćwiczyć boso ?
Dodano: piątek, 02 marzec 2018r. | odsłon: 339 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Dlaczego warto (spróbować) ćwiczyć boso ?

"Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki" (Leonardo da Vinci)

Sama stopa składa się aż z 26 kości podzielonych na 3 obszary, do tego liczne więzadła i ścięgna oraz 33 stawy. Funkcja, jaką pełni stopa, to przede wszystkim udział w poruszaniu się, czyli podporowo-nośna i lokomocyjna. Kluczowa jest tu również kwestia amortyzacji podłoża, nie tylko w czasie chodzenia ale właśnie podczas wszelakich sportów, kiedy to ekstremalnie jest eksploatowana.

Każdy ruch ciała, stawia wymagania dla stopy, aby sprostała zmieniającym się warunkom biomechanicznym. Musi być jednocześnie elastyczna, aby zagwarantować dobre amortyzowanie obciążeń, oraz sztywna, by było możliwe utrzymanie równowagi, a także wydajne i bezpieczne przetaczanie.

Wiadomo, że dla każdego sportu są przeznaczone różnego rodzaju obuwie. Do sportów siłowych są to profesjonalne liftery, Aby dobrze nauczyć się techniki martwego ciągu musicie wyczuć chociażby najmniejsze przeciążenie. Bez butów zwiększa się zaangażowanie ścięgien i mięśni dwugłowych, pośladkowych oraz mięśni pleców.

Jeśli ćwiczysz w butach wybieraj te z jak najbardziej płaską – cienką podeszwą, aby możliwa była jak największa stabilizacja.

Jako, że twoje stopy są fundamentem każdej aktywności sportowej, tym bardziej podczas ćwiczeń z kettlami, to one aktywują pierwsze ruchy podczas rwania czy podrzutu. Stykając się z podłożem odbierają miliony bodźców, przekazują je do układu nerwowego. Poprawna priopriocepcja poprzez stopę, to aktywacja całego łańcucha kinematycznego taśmy tylnej, począwszy od stopy, poprzez kolano, biodro, mięśnie stabilizacyjne, aż do barku i na łopatce kończąc.

Często podeszwa buta, jest bardzo gruba, lub wyprofilowana z niepotrzebnie większym uniesieniem pięty, przez co zaburzony zostaje przekaz informacji o położeniu ciała w przestrzeni, zapewniając tym samym zwiększone ryzyko urazu. W momencie wystąpienia alarmującego bodźca, na przykład zmiany przyczepności nawierzchni, stopa przekaże sygnał do mózgu aby skorygować ruch poprawiając stabilność. Bariera w postaci buta może to skutecznie uniemożliwić.

Wszelkie odstępstwa od prawidłowego ukształtowania stopy, prowadzą do zaburzeń w dalszych partiach ciała np. w kolanach czy biodrach. Dochodzi do tzw. kompensacji, gdzie organizm sam sobie radzi z powstałymi w stopach ograniczeniami.

Spróbuj wykonać na początek rozgrzewkę boso, zobaczysz jak ważny jest kontakt z podłożem, zapanujesz nad balansem ciała i będziesz kontrolował stabilność stawu skokowego, podczas wykonywania dużej różnorodności ruchów.

Trening stopy

Najprostszym ćwiczeniem, które możemy robić nawet przed TV jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe stopy, na twardej piłce do tenisa/golfa. Następnie chwytania palcami stopy chusteczkę, aby wzmacniać mięśnie poprzeczne stóp, zapobiegając płaskostopiu.

Zaletą treningu stopy jest zwiększenie jej mobilności i siły, co z kolei skutkuje zmniejszeniem pracy kompensacyjnej prowadzącej do powstawania zmian przeciążeniowych, a jak wiadomo urazy powstają wskutek przeciążeń lub gwałtownego działania sił zewnętrznych.

 

 

Komentarze