§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Przygotowanie na wyjazd na zimowy.
Dodano: środa, 24 styczeń 2018r. | odsłon: 261 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Przygotowanie na wyjazd na zimowy.

Przygotowanie na wyjazd na zimowy.

Nie ma nic gorszego niż całoroczny bezruch i wyjazd na narty czy snowboard bez przygotowania ciała na duży wysiłek fizyczny i wydolnościowy. Jeśli cały rok siedzisz za biurkiem, nawet najlepszy sprzęt nie uchroni Cię przed kontuzją, nadwyrężone mięśnie łatwo słabną, zamiast odczuwać radość z jazdy, czujemy zmęczenie.

Warto przynajmniej raz w roku, podjąć wyzwanie sportów zimowych, szczególnie w klimacie górskim. Każda aktywność w klimacie wysokogórskim mobilizuje do szybszej pracy układ oddechowy i krwionośny. Ma to związek z mniejszą zawartością tlenu w górskim powietrzu (hipoksja)

Wymuszone niedotlenienie prowadzi do uruchomienia szeregu reakcji fizjologicznych, mających na celu poprawę dostarczania tlenu do organizmu. Podstawową reakcją jest wytwarzanie w nerkach hormonu erytropoetyny, który jest odpowiedzialny za zwiększenie produkcji erytrocytów w szpiku kostnym, co nazywane jest legalnym dopingiem krwi.     W efekcie rośnie stężenie hemoglobiny, przez co poprawie ulega transport tlenu do pracujących mięśni. W samych mięśniach również następują zmiany, takie jak zagęszczenie sieci naczyń krwionośnych czy wzrost aktywności enzymów oksydacyjnych służących do wytwarzania energii podczas aktywności. Dzięki temu poprawie ulega wykorzystanie dostarczonego z krwią tlenu. Badania laboratoryjne wskazują, że stosowanie hipoksji daje możliwość nawet 10-cio procentowej poprawy wydolności organizmu, co istotnie przekłada się na poprawę wyników sportowych.

O wycieczki czy trekking nie potrzebują specjalnego przygotowania, to narciarstwo czy snowboard już tak.

Trening warto rozpocząć najlepiej na dwa miesiące przed wyjazdem, a absolutne minimum to jeden miesiąc. Wśród zalecanych ćwiczeń przygotowujących do jazdy na nartach trenerzy wymieniają zazwyczaj przysiady, brzuszki, wykroki, wymachy ramion         i nóg, nożyce. Równowagę poprawić mogą stanie i robienie przysiadów na jednej nodze. Z kolei ogólną kondycję organizmu poprawiają popularne ćwiczenia aerobowe. Warto więc biegać, pływać, jeździć na rowerze; nogi wzmocni również jazda konna. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia powinny wzmocnić mięśnie nóg, mięśnie posturalne i dolną część pleców.

Jeśli nie pomyślałeś odpowiednio wcześniej o przygotowaniu, lub jedziesz na wyjazd last minute, nie forsuj się na krótko przed nartami. Postaw na rozciąganie, które zapewni lepszą sprężystość stawów.

Na poprawę ogólną wydolności organizmu już za późno, ale skup się nad poćwiczeniem mięśni nóg! Szczególnie mięśnie czworogłowe ud i przywodziciele ud, szczególnie obciążone podczas jazdy.

Odpowiedni trening przed wyjazdem na narty to jedyny sposób, by poprawić ogólną kondycję, a także uniknąć przeciążenia stawów, nadwyrężenia mięśni oraz w efekcie kontuzji, o które nietrudno na ośnieżonym stoku. Kilka dni narciarskiego szaleństwa to spore wyzwanie dla organizmu. Zwłaszcza jeśli na co dzień jesteś mało aktywna fizycznie. Sucha zaprawa pozwoli ci w pełni korzystać z zalet nart.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze