§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Moc stretchingu, czyli mobilność i elastyczność w treningu siłowym.
Dodano: środa, 10 styczeń 2018r. | odsłon: 398 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Moc stretchingu, czyli mobilność i elastyczność w treningu siłowym.

Ćwiczenia oparte na stretchingu, czyli rozciąganiu są bardzo istotnym elementem każdego treningu, nie tylko siłowego czy crossfit. To przede wszystkim składnik rozgrzewki, a także sposób na wyciszenie organizmu po treningu.

Mobilność, czyli powiększenie zakresu ruchu w stawach sprawia, że ćwiczenia siłowe wykonywane są w większym zakresie, a co za tym idzie są bardziej efektywne.

Poprzez rozciąganie:

  • wzrasta liczba mitochondriów w mięśniach, które odpowiadają za produkcję energii. Im więcej wyprodukowanych mitochondriów, tym większe są możliwości do wzrostu mięśnia.
  • Lepiej ukrwione mięśnie, to lepszy dostęp tlenu i substancji odżywczych do włókna mięśniowego, czyli szybsza regeneracja i usuwanie kwasu mlekowego.
  • wzmacniamy ścięgna, a nie osiągniesz tego podczas treningu siłowego. Praca nad wytrzymałością tkanki łącznej jest również niezbędna, aby uniknąć kontuzji podczas przeciążeń.

Dlaczego kwestia mobilności jest tak istotna podczas treningu siłowego?

Podczas ćwiczeń z obciążeniem, mięśnie ciężko pracują, kurczą się i naprężają, a w efekcie stają się coraz krótsze i sztywniejsze. W konsekwencji prowadzi to do niewłaściwego rozłożenia sił we włóknach mięśniowych, do nieprawidłowego przepływu krwi, później do złych nawyków ruchowych i upośledzenia całego aparatu ruchowego.

Standardowe rozciąganie możemy uzupełnić akcesoriami przydatnymi do mobilizacji np.:

  • Roller – wałek do masażu, który rozbije napięcie i rozluźni zmęczone mięśnie..
  • Taśma – guma oporowa, idealna do pogłębiania ruchów

Warto pamiętać, że podczas rozciągania nie powinieneś czuć bólu, natomiast wykonywać ruch do granic możliwości.

Każdy mięsień powinien być rozciągany od 20 do 60 sekund, dwa lub trzy razy.

Naprawdę warto włączyć rozciąganie na stałe do swojego planu treningowego, ponieważ pozwoli to wejść na wyższy poziom treningu siłowego i efektywniej wykorzystać potencjał każdego ćwiczenia oraz polepszyć osiągane wyniki. Pamiętaj, że im bardziej jesteś rozciągniętym, tym lepiej działają mięśnie stabilizujące (odpowiedzialne za rozwój siły)

Komentarze