§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Pozycja zgarbiona u osób trenujących.
Dodano: piątek, 05 styczeń 2018r. | odsłon: 362 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Pozycja zgarbiona u osób trenujących.

Pozycja zgarbiona u osób trenujących.

Częstym zaburzeniem postawy ciała u osób trenujących siłowo jest przygarbiona postawa, z wysuniętą do przodu głową. Fachowo nazwiemy tak stan, w którym jest pogłębiona kifoza piersiowa, barki w protrakcji oraz zaburzenie pomiędzy mięśniem zębatym przednim, a równoległobocznym. Często towarzyszy również temu sztywność szyi i barków. Jest to wada postawy – plecy okrągłe.

Jak to anatomicznie wygląda?

Mięśnie nadmiernie rozciągnięte i osłabione to głównie mięsnie powierzchowne grzbietu oraz karku.

Mięśnie nadmiernie napięte i przykurczone to mięsień piersiowy większy oraz zębaty przedni.

To jeszcze nie koniec problemów. Jeśli do chodzi do zaburzenia we wzorcach ruchowych, prowadzi to do tworzenia się punktów spustowych, organizm sam sobie radzi i dochodzi do kompensacji, a rezultacie do zaburzenia pracy całego aparatu ruchu. Pojawiają się bóle przeciążeniowe oraz zmniejszenie zakresu ruchomości.

Zostaw wyciskanie na klatę na później i włącz postępowanie korekcyjne w swój plan treningowy!

  1. Rozciągaj mięśnie klatki piersiowej aby zwiększyć zakres ruchu obręczy barkowej.

Istotne przy rozciąganiu jest dobieranie odpowiednich pozycji wyjściowych, stabilizacja odcinka lędźwiowego oraz pasa barkowego wraz z łopatkami. Miej na uwadze, że przyśrodkowa część mięśnia piersiowego posiada trzy przyczepy, czyli włókna biegną w trzech kierunkach, a to znaczy, że powinno się rozciągać mięsień w trzech kierunkach (skośnie w górę, poziomo, skośnie w dół).

 

  1. Wzmacniaj mięśnie grzbietu w odcinku piersiowym oraz kark.

Warto zaznaczyć, że należy pracować nad mięśniami głębokimi oraz powierzchownymi, czyli równoległoboczny, czworoboczny, najszerszy grzbietu oraz mięśnie głębokie grzbietu - prostownik w odcinku piersiowym, oraz mięśnie karku.

Pozycją wyjściową do ich wzmacniania powinno być leżenie przodem (na brzuchu) ze względu na zapewnienie stabilizacji oraz odciążenia kręgosłupa oraz działanie przeciw sile ciężkości (samooporowanie). Ćwiczenia powinny być wykonywane w pełnym skurczu i niepełnym rozciągnięciu. Pamiętaj o ciągłym spokojnym oddechu.

 

  1. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Kontroluj swoją postawę, a jeśli jest niepoprawna to koryguj. Połowa sukcesu to samoświadomość problemu. Pilnuj ściągniętych łopatek, cofniętych barków i odpowiednim ustawieniu głowy.

 

  1. Idź na basen.

Bardzo dobre wyniki w korekcji pleców okrągłych przynoszą ćwiczenia w środowisku wodnym. Odciążamy całkowicie stawy, a dzięki oporowi wody, możemy naturalnie kształtować wytrzymałość oraz siłę mięśni osłabionych w tej wadzie.

 

Komentarze