poniedziałek

Mamy Poniedziałek jest początek tygodnia wstajesz rano a Twoje myśli od razu wędrują już do piątkowego popołudnia i kolejnego weekendu? Kiedy wybiją godzina 12 w południe, a Ty wciąż jesteś zaspany i zmęczony pomimo tego, że przed chwilą miałeś przespany cały weekend i jesteś po kilku kawach?  Przecież się wyspałeś tej nocy to skąd to zmęczenie ?. Może za długo spałeś? A może jednak z Tobą jest coś nie tak? Choroba Covid -19 ? Czyżby. Może po prostu nie potrafisz odpoczywać! Dziwne?

 

Organizm potrzebuje odpoczynku, żeby mógł podjąć kolejny wysiłek umysłowy, podejmować kolejne zadania i realizować efektywnie projekty. Jednak, czy odpoczynek sprowadza się tylko do leżenia przed telewizorem, codziennych drzemek, słuchania muzyki czy czytania książek? Tutaj występuje paradoks: organizm odpoczywa, kiedy się męczy!

W sytuacji, gdzie praca umysłowa wynosi 8 i więcej godzin , dłużej w ciągu dnia nie należy odpoczywać dodatkowo męcząc umysł w taki sam sposób. Umysł odpocznie, kiedy podejmiesz aktywność fizyczną. Od czego więc zacząć?

SIła!

Wysiłek fizyczny, który uwzględni opór zewnętrzny lub unoszenie masy własnego ciała jest najlepszym rozwiązaniem, by odpocząć od umysłowych wyzwań w ciągu tygodnia. Najlepiej trening siłowy wykonywać 2 razy w tygodniu. Są różne rodzaje treningu siłowego, jednak proponuję, abyś w trakcie jednostki treningowej wykonał ćwiczenia angażujące wszystkie grupy mięśniowe np. kettlami , maczugami, mace. Nie musisz w tym celu wybierać się do siłowni wystarczy trochę przestrzeni w mieszkaniu bądź domu.

 

 

 

Cardio!

Dotleń cały organizm i złap zadyszkę w czasie biegania, jazdy na rowerze lub szybkiego marszu. W trakcie treningu cardio na pewno nie będziesz myśleć o codziennych zmaganiach w pracy, a skupisz się na tym czy trzymasz właściwe tempo ruchu czy też miarodajnie oddychasz, a pot na Twoim będzie wyznacznikiem satysfakcji z treningu. Trening cardio możesz wykonać, tak jak w przypadku treningu siłowego - 2 razy w tygodniu po 30 minut, aby utrzymać prawidłową kondycję całego ciała i umysłu.

PRZECIĄGNIJ SIĘ ZA DNIA!

Praca umysłowa głównie jest wykonywana w pozycji siedzącej przy biurku i nie zawsze w poprawnej pozycji ciała. Rozciąganie pomoże Ci rozluźnić sztywne mięśnie po ciężkim dniu w pracy. Poświęć codziennie 10-20 minut wieczorem na rozluźnienie napięć mięśniowych, a także staraj się codziennie w pracy co godzinę rozciągać się przez 5 minut.

Wystarczy, że wykonasz kilka skłonów tułowia z wyprostowanymi nogami, kilka głębokich przysiadów, skrętów tułowia, wyprostowanie całego ciała ze ściągnięciem ramion w tył, „koci grzbiet”, wyprost ramion w górę z wychyleniem tułowia w tył, krążenia ramion w przód oraz w tył, dotykanie uchem ramienia, obroty głową raz w lewą, raz w prawą stronę. I co, poczułeś się lepiej?

Liczysz się TYLKO Ty!

Niestety musisz być egoistą i w końcu pomyśleć o sobie i zadbać o siebie. Kiedy to zrobisz, zauważysz, że wszyscy wokół także z tego skorzystają. Relacje towarzyskie się polepszą, a Ty nie będziesz chodzić ciągle zmęczony dodatkowo motywując najbliższych do życia! Odpocznij od zmagań umysłowych w pracy i zacznij się ruszać.

Po każdej aktywności fizycznej dostaniesz porządny zastrzyk energii i chęci do dalszego działania. Codzienna dawka endorfin spowoduje, że po weekendzie będzie Twoim najwspanialszym dniem w tygodniu.

 

 

 

Komentarze do artykułu