Ból w dolnej części pleców, a ćwiczenia z kettlebell.

Dużo dyskutuje się na temat bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa występującego po ćwiczeniach z kettlebell.

Nie znaczy to jednak, że odważnik kulowy powoduje natężenie bólu w dolnej partii ciała. Są to zazwyczaj konsekwencje popełnionych błędów, a nie natura samych ćwiczeń z giryą.

Warto pamiętać, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń z kettlem, może pomóc złagodzić ból dolnej części pleców i ogólnie wzmocnić mięśnie grzbietu.

Oceniajmy kręgosłup jako całość. Jeśli pojawia się ból w odcinku lędźwiowym, może być to spowodowane ograniczoną ruchomością w odcinku piersiowym. Niestabilność każdego odcinka, powoduje kompensacje na całej długości kręgosłupa. Kompensacja jest naturalną odpowiedzią organizmu na sygnał nieprawidłowości. Mając słabe kolano, obciążamy bardziej biodro i tak dalej.

Kolejną przyczyną bólu w dolnej części kręgosłupa są słabe, nieruchome ramiona. Chciałoby się powiedzieć, co ma bark do lędźwi, a jednak. Trzymając kettla nad głową, Twoja pozycja będzie niestabilna, pogłębioną lordozą, postawą wypiętą do przodu. Brak możliwości stabilizacji barku, powoduje przemieszczenie napięcia na dolne partie ciała, a że odcinek lędźwiowy jest często osłabiony, dodatkowo każde ćwiczenie powoduje ból.

Podczas wykonywania ćwiczeń zawsze utrzymuj kręgosłup w neutralnej pozycji, co oznacza, żebyś nie był pochylony do przodu ani do tyłu.

 

Często podczas swingu, nie pracujemy biodrami, tylko je blokujemy, a wtedy odcinek lędźwiowy może tworzyć punkt podparcia dla obciążenia kettlem.

 

Oczywiście mięśnie dolnej części pleców są w stanie się zginać i rozciągać, jednak nie jest to ich podstawowa funkcja, dlatego swingi wykonywane w nieprawidłowy sposób często powodują nadmierny wysiłek tej partii mięśni, czego konsekwencją jest ból.

 

Ćwiczenia siłowe świetnie nadają się do zwiększenia zakresu ruchu i symetrii, jednak bez prawidłowej techniki wykonywania ruchu, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Komentarze do artykułu